top of page

עיניים מימיות ודולפות - Epiphora

עיניים בריאות צריכות להיות לחות, ולכן בלוטה הדמעות - בלוטה מיוחדת הממוקמת מתחת לשליש החיצוני של העפעף העליון – מייצרת את הדמעות. למעשה ישנן בלוטות נוספות בעפעף שמשתתפות בייצור כל המרכיבים של הדמעות. בכל מצמוץ, העפעפיים מפזרות את הדמעות על פני העין ושואבות דמעות עודפות לתוך צינורית שמנקזת את הדמעות לתוך האף. זו הסיבה שהאף נוזל כאשר בוכים.

עיניים מימיות או דולפות, כאשר החולה מייצר דמעות עודפות או מזיל דמעות במורד הלחי, ידוע בשם הרפואי epiphora או בתרגום לעברית דמעת.

זה נדיר מאוד שלא נוכל להתגבר על הבעיה של עין לחה הנגרמת על ידי חסימה של מסלול ניקוז הדמעות. בהתאם לאופי של החסימה, הסיכוי להצלחה של ניתוח משתנה בין 80-95 אחוזים. רוב החולים הם לגמרי חופשיים מדמעת לאחר הניתוח וחלקם דומעים רק במצבים ספציפיים, כגון רוח קרה.


 

מהן הסיבות לעיניים דומעות

יש הרבה סיבות אפשריות לעיניים דומעות. ביניהם:

• אידוי בעין יבשה, או רפלקס דמעות - היא אולי הסיבה השכיחה ביותר. זה נובע מליקוי בפעילות בלוטות בעפעפיים (בלוטות meibomian), אשר בדרך כלל מפרישות חומר שמנוני שמהווה חלק מהדמעות שלנו. הפרשה זו מסייעת לעיכוב של אידוי מי הדמעות בין במצמוצים. כאשר הבלוטות אינן מתפקדות כראוי, המים מתאדים במהירות רבה מידי ומשאירים את הקרנית הרגישה החשופה. בהמשך בלוטת הדמע מפרישה נפח מוגזם של דמעות כרפלקס, שמציף את מערכת ניקוז הדמעות, בדיוק כפי שהיא עושה בעת בכי.
• העפעף התחתון נופל הרחק מהעין ומתגלגל כלפי חוץ (ectropion).
• צמצום של ניקוז הדמעות (היצרות). הניקוז, לעתים מכונה צינור נשא-הדמע, עשוי גם להיות חסום לחלוטין או שאינם פועל. אם זה חסום, זה יכול להוביל לנפיחות כואבת בפינה הפנימית של העפעפיים (dacryocystitis).
• ילדים שנולדו עם צינור דמעות חסומות - יש להם עיניים דומעות וזיהום בדמעותיהם, וגורם להפרשה להצטבר בין העפעפיים. בדר"כ יהיה ריפוי ספונטני של בעיה זו בתוך מספר חודשים

• כישלון משאבה, שבו הפעולה של העפעפיים ומערכת ניקוז דמעות מופחתות. זה לעתים קרובות בגלל עפעפיים חלשים או רופפים אשר אינם מסוגלים לאלץ את הדמעות לכיוון צינור הניקוז בפינה הפנימית של העין.
 

אופן הטיפול

טיפול תלוי בגורם לעיניים דומעות. לעתים, יש צורך להערכה נוספת ע"י צורה מיוחדת של בדיקת רנטגן של מסלול ניקוז הדמעות (dacryocystogram) או בדיקה באמצעות מיפוי (radiolabelled dacryoscintillography).

DCR - Dacryocystorhinostomy

הסרת חסימה של צינור הדמעות נקראית (Dacryocystorhinostomy - DCR) ומתבצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. במקרים נבחרים, כאשר חולים הם כשירים להרדמה כללית, זה יכול להיות מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש תוך ורידי על ידי רופא מרדים.

הניתוח יוצר מסלול חדש בין שק הדמע והחלק הפנימי של האף על ידי הסרת עצם דק ביניהם. ד"ר אבישר יכולה להכניס צינורות סיליקון קטנים באופן זמני כדי לשמור את צינור הדמעות פתוח תוך כדי זמן הריפוי למשך כחודש. DCR באופן מסורתי מבוצע דרך חתך עור קטן בצד של האף (DCR החיצוני). כיום, ניתן לבצע את זה דרך האף. ניתוח דרך האף ימנע חתך בעור והתוצאות הן פחות או יותר שוות לDCR החיצוני.


DCR מסיר את הסיכון לדלקת בשק הדמעות, הידוע כ-dacryocystitis, זה יכול להתפתח כאשר יש סטגנציה של הדמעות בשק הדמעות בגלל חסימה של צינור nasolacrimal. זהו מצב כואב שדורש טבליות אנטיביוטיות ולעתים זריקות וניקוז של שק הדמעות. לאחר ניתוח  DCR, דמעות בסטגנציה ולכן הסיכון לזיהום של השק מוסר.

צינור ג׳ונס

זהו צינור דמעות מלאכותית עשוי מזכוכית פיירקס שנשאר במקום קבוע. פעולה זו מתבצעת לרוב תחת הרדמה כללית, אם כי זה יכול להיות מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש תוך ורידי על ידי רופא מרדים לחולים שאינם ראויים להרדמה כללית.

צינור ג'ונס יכול לשמש בעת ניתוח DCR שנכשל ועבור מטופלים שיש חסימה של הצינור בין שקע העין והאף נגרם על ידי צלקות, זיהומים חוזרים ונשנים או הזדקנות.

צינרור ושטיפה של צינורית הדמעות

צינרור ושטיפה קלה של תעלת הדמעות בדרך כלל יכולה לתקן את המצב בתינוק שנולד עם דמעת שלא משתפרת ספונטנית עד גיל 8 חודשים עד שנה. ניתוח נוסף עשוי להיות נחוץ, אם אין שיפור גם אחרי פעולה זו.

הידוק עפעפיים

ניתוח זה עשוי לעזור כאשר יש כישלון במשאבת הדמעות. הניתוח מבוצע בדרך כלל בהרדמה מקומית.

ניתוח לתיקון מנח העפעף

לחולים הסובלים ממפנה חיצוני של העפעף התחתון (ectropion).

דמעות מלאכותיות

אלה נועדו למנוע התייבשות של עיניים שמובילות לייצור יתר של דמעות אמיתיות. יש מגוון של תכשירי דמעות מלאכותיים זמינים. חלק מהחולים מעדיפים אחת על פני אחר מסיבות שלהם, כך שזה רעיון טוב לנסות תכשירים שונים. אם הדמעות צריכות להיות בשימוש בתדירות גבוהה יותר מארבע פעמים ביום, עדיף לבחור בתכשיר שהוא ללא חומרים משמרים. ד"ר אבישר תוכל לייעץ איזו טיפות לנסות ולעתים קרובות תבצע ניסיון טיפול בתחשירי סיכה בעת זיהוי הגורם העיקרי כעין יבשה.
 

סגירת הפתחים של מערכת ניקוז הדמעות

אם דמעות מלאכותיות לא הקלו מספיק על חוסר הנוחות של עיניים יבשות, סגירת הפתחים של מערכת ניקוז הדמעות יכולים לעזור לשמור יותר לחות על העין, מה שהופך אותו להרגיש פחות כאב וחולי.

הסגירה יכולה להתבצע באופן זמני, עם הכניסה של פקקי סיליקון, או יותר באופן קבוע, בניתוח. בכל מקרה, ההליך מבוצע תחת הרדמה מקומית. במקרים קיצוניים, יתכן שיידרשו פרוצדורות אחרות בעפעפיים כדי לשלוט בייבוש.

למה לצפות לאחר הטיפול בדמעת

• הניתוח/טיפול יהיה בדרך כלל באישפוז יום. אנשים רבים מעוניינים להישאר ללון אבל ניתן ללכת הביתה באותו היום, אם מרגישים טוב.
• עיניך עדיין עשויות להיות מימיות כל עוד צינורות הסיליקון נמצאים במקום - אם אתה צריך לנגב את העין שלך, יש לעשות את זה לכיוון האף שלך כדי להימנע מלמשוך החוצה את הצינוריות.
• אתה צריך לשקול מנוחה לימים או שלושה, אבל יכול לנסוע ולחזור לפעילות רגילה ועדינה למחרת, במידת צורך.
• יש להימנע מקינוח האף בשבוע הראשון לאחר ניתוח.
• בפגישה הראשונה, בודקים את מיקום הצינוריות ו​​עם ה- DCR חיצוני, התפרים יוסרו.
• בפגישה השנייה לאחר הניתוח , אתר הניקוז נבדק במרפאה וצינוריות סיליקון יוסרו.

ניתוח הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה)

ניתוח הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה)

בוטוקס ומילוי קמטים

בוטוקס ומילוי קמטים

ניתוח תיקון פטוזיס ומתיחת עפעפיים

ניתוח תיקון פטוזיס ומתיחת עפעפיים

ניתוח פתיחת דרכי הדמעות

ניתוח פתיחת דרכי הדמעות

ניתוח העברת שומן (השתלת שומן)

ניתוח העברת שומן (השתלת שומן)
עיניים מימיות ודולפות (Epiphora)

Eyelid surgical correction (blepharoplasty)

ניתוח העברת שומן (השתלת שומן)

Surgical fat transfer

ניתוח הרמת עפעפיים (בלפרופלסטיקה)

Surgical correction of eyelid drooping and eyelid lift

בוטוקס ומילוי קמטים

Botox and wrinkle filling

ניתוח פתיחת דרכי הדמעות

Surgical opening of lacrimal canals (tear ducts)

מאמרים הקשורים לעיניים מימיות ודולפות

bottom of page