top of page

עין תותבת ושתלים ארובתיים

הסרת עין ידועה כאנוקליאציה. בדרך כלל מתבצעת כאשר מטופל סבל טראומה קשה, במיוחד שבו גלגל העין נפגע, ולא סביר שהראייה תתאושש. כמו כן יכול להיות חששות לגבי מצב נדיר הנקרא דלקת עין סימפתית, שבו העין הטובה הופכת דלקתית אחרי העין הפגועה פגומה.

במקרים מסוימים, אנוקליאציה מומלצת אם סרטן עין גדולה לא ניתן להסיר או נהרס, או שבו טיפול בסרטן משאיר את המטופל עם מעט או ללא ראייה ועין לצמיתות כואבת. הסרת התוכן של עין בלבד, מה שמשאיר את הציפוי החיצוני של העין הצמודה לשרירי גלגל עין, נקראת אביסרציה. שתלים משמשים כדי להחליף או כל העין או למלא עין מרוטשת.

סוגי השתלים

ישנם שני סוגים של שתל עין: משולב ולא משולב.
שתלים שאינם משולבים בדרך כלל עשוי מחומר מוצק, כגון polymethylmethacrylate) PMMA), שהוא סוג של פלסטיק אקרילי - פרספקס עשוי מסוג של PMMA.

כאשר שתל לא משולב מצויד בשקע, שרירי גלגל העין והרקמות רכות המקיפים אותו. לאחר ריפוי, עין תותבת או מלאכותית, שנראית כמו עדשות מגע גדולות, ממוקמת מעל השתל. כאשר השרירים להזיז את השתל, העין המלאכותית נעה מדי. כיום, שתלים שאינם משולבים עטופים ברשת, כדי שהשרירים מצורפים, להפחית את הסיכונים של היסחפות או דחייה (המכונה שחול או נדחקים מהשקע).

שתלים משולבים עשויים מחומר חדיר, נקבובי כגון פוליאתילן. אלה מאפשרים לרקמות בשקע העין לגדול לתוך השתל, אשר למעשה הופך אותו לחלק מהגוף.

אחד הסוגים המעניינים ביותר של שתל משולב פותח מאלמוגים. המינרלים באלמוגי מעובד כדי להתאים עצמות אדם ונקרא hydroxyapatite, או HA. משמעות הדבר הוא שהגוף מקבל את זה כחלק מעצמו.

 

שרירי העין מחוברים לשתל HA באמצעות רשת שמתמוססת לאט כמו אג"ח השרירים לשתל. שתלי HA חדשים יותר מפותחים שלא צריך רשת - השרירים שנתפרו ישירות על גבי המשטח. לאחר ריפוי, העין המלאכותית (או תותב) מצוידת ומוכנסת. העין המלאכותית ניתן גם להצמיד לשתל מסלולית, המאפשר להם להעביר יותר ממה שהם באמת. עם זאת, חולים רבים שמחים ללא יתדות. חסרונות של קיבוע כוללים סיבוכים אפשריים כגון זיהום. במקרים מסוימים, שתל pegged יכול לעשות רעש לחיצה כאשר העין נעה. ההצמדה מתבצעת כשנה לאחר שתל HA הוכנס. שתלי HA עם עיניים מלאכותיות מצוידות היטב יכולים להיות כל כך טוב שהם כמעט לא נבדלו מעיניים אמיתיות.

שתלים משולבים נוטים שלא extrude או יידחו על ידי הגוף ויש להם סיכון נמוך להיסחפות. הם עשויים, לעומת זאת, יש סבירות גדולה יותר של חשיפה בשל הפרת רירית הגרב (לחמית), ואם כן, יהיה צורך בניתוח נוסף, הנע בין שתל תיקון או הסרה אפילו זמנית. הם יכולים לשמש תחליף צורות אחרות של שתל, בenucleation או לאחר מכן.

שתלים משולבים יקרים יותר מאשר סוגים אחרים של שתל ואינו מתאים לחולים עם התכווצויות חמורות של רקמת שקע נגרמו על ידי זיהום או פציעה חמור, או שקעים שניזוקו על ידי הקרנות.

ללא קשר לסוג של שתל, הרקמות בשקע נוטות להתכווץ עם זמן. זה תיקון על ידי שימוש בעיניים מלאכותיות גדולות יותר אבל אלה יכולים לתת תנועות עיני הלובש פחות ויובילו לצניחה של עפעפיים, או צניחת העפעפיים. כתוצאה מכך מעטים - פחות מעשרה אחוזים - חולים לשאול לניתוח נוסף כדי לשפר את המראה של העין שלהם.

תהליך ההשתלה

שתל הקפה ממוקם בחלל מסלולית כאשר העין יוסרה והרקמות סגורות מעל השתל. דיסק פלסטיק זמני (conformer ברור) מצויד על גבי השתל במשך חודש לאחר ניתוח כדי למנוע התכווצות השקע.

חודשים או יותר מאוחר, המטופל רואה ocularist, הידוע גם כ-prosthetist, שייצור עין מפורטת מלאכותית או תותבת שמתאימה לעין הטבעית. אם תנועות עיניים נוספות שרצתה, מר Malhotra יכול יתד העין המלאכותית לשתל. פחות מעשרה אחוזים מהחולים לבחור הצמדה. ההליך מבוצע בחדר ניתוח כניתוח יום תחת הרדמה מקומית או כללית.

בהליך זה פשוט, אופציונלי, הוא עשה חור בשתל ויתד מוכנסת לתוך החור. ocularist לאחר מכן משנה את החלק האחורי של העין המלאכותית כדי לקבל את הראש של היתד וליצור משותף כדור ושקע. ההליך לוקח בערך 30 דקות. בתחילה, יתד זמנית משמשת. יתד קבועה מוצבת במקום בהולם אחרת. זה עשוי לגמול בהרדמה כללית.

הליך היתד המתאימה יכול להתבצע רק לאחר שהשתל יש לו זמן למלא ברקמות המחלל מסלולית - בדרך כלל שנה לאחר החדרה של השתל.

למה לצפות

 • לשם התפעול הראשוני, חולים בדרך כלל הודו ביום הניתוח והשתחררו הבאים

 • רוב האנשים חווים כאב כלשהו ליום או ימים, אם כי כעשרה אחוזים מהחולים מוצאים כאב שנמשך כמה ימים והוא די קשה - משככי כאבים רגילים הם בדרך כלל מספיק אבל החזקים יכולים שייקבעו.

 • אם מטופל הוא בהרבה כאב, או, במקרים נדירים, הוא חולה, הלילה שני בבית החולים עשוי להיות מומלץ.

 • תנועת עיניים עלולה לגרום לרוב הכאב, אי נוחות ולכן יכול להימנע על ידי הזזת הראש ולא בעין.

 • אתה תלבש את לחץ הלבשה ליום להפחתת שטפי דם והנפיחות.

 • תגיד למשפחה וחברים, לרבות ילדים, שיהיה חבוש בראש ושהעפעפיים שלך עשויים להיות חבולים למדי כאשר זה הוסר.

 • ניתן להסיר את איפור משלך כדי להציל את ביקור בבית החולים ויינתן הוראות היו כתובות על טיפול עוקב.

 • רוב האנשים לא לחזור לעבודה לפחות בשבוע. אם אתה עובד בסביבה לא נקיה, זה חכם כדי להישאר מעבודה למשך זמן ארוך יותר.

 • אתה יכול להסוות את העין עם משקפים כהים או קלטת תקועות על העדשה של משקפים רגילים.

 • משטח עין זמנית עשוי לשמש אבל לא צריך להיות משוחק ברציפות.

 • המכסה העליון שלך יהיה בתחילה להיות רפוי אלא יתחיל לעלות בתוך כמה שבועות.

 • זה לוקח לפחות שמונה שבועות עבור השקע לרפא באופן מלא ועשוי להימשך זמן רב יותר - רק אז יכול למדוד prosthetist להולם של העין המלאכותית.

 • prosthetist יכול גם להפוך תבנית שעווה למנתח להשתמש כדי לסמן את המיקום הנכון למתלה, אם זה לשימוש.

 • אתה צריך שנתי צק עם prosthetist שלך, כדי להעריך את השינויים מתאימים קטנים וללטש העין המלאכותית שלך כדי להסיר פיקדונות וסריטות.

 • התותב שלך בדרך כלל צריכים להחליף כל שנים עד חמש שנים, כמו הגוף שלך משתנה ללא הרף, אבל זה משתנה במידה ניכרת ממטופל למטופל.

bottom of page